Zam biberin acısını unutturdu

TÜİK haziran ayı enflasyonunu 1,64 gösterse de etiketler hiç de öyle demiyor. Aşırı sıcakların da etkisiyle sebze ve meyvenin fiyatı Aydın gibi üretimin merkezinde anormal artı. Aydın’da taze fasulye semt pazarlarında 200 liraya kadar çıktı. Pazarcılar artan maliyetler nedeniyle fiyatların yükseldiğini gerekçe gösteriyorlar. Dün Nazilli pazarında fasulyenin kilosu 140 liraya düştü. Etiketleri gören vatandaşlar ürünü almaktan vazgeçerek, “Çıldırmış bunlar. 200 liraya da fasulye mi olur. Biz de düşene kadar yemeyiz.” diyor. Yüksek fiyatlar Aydın’ın yerel basınına da konu oldu. Gazeteler, “Fasulye ve börülcenin fiyatı altını geçti.” şeklinde başlıklar attılar.

Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, “Fasulyenin kardeşi” denilen ve Aydın’da yazın çokça tüketilen taze börülcenin de fiyatı yükseldi. Pazarlarda kilosu en düşük 80 liradan alıcı buldu. Nazilli pazarında 150 liradan bile satıldı. Aydın’da son yıllarda ekim alanları artan ve küçük üreticinin geçim kaynağı olan bamya da bazı pazarlarda 250 liraya kadar etiketle satılmaya çalışıldı. 100-160 liraya satılan pazarlar da var. Üretici birinci kalite bamyayı tarlasında 50 liraya satıyor.

BİBER DE ARTTI

Yazın önemli ürünü de biber. Yemeklerin ve salataların vazgeçilmezi taze biber de bu hafta pahalıydı. Sivri biber 100 liraya kadar yükseldi. Görenler şaşırdı. “Yaz ortasında bu fiyata da biber mi satılır.” diye tepki gösterdi. Biberde de çok çeşit var. 20-30 liraya satılan türler vatandaşın kurtarıcısı oldu. Aydın’da karpuzun kilosu 15 liraya kadar yükseldi. Kupa öncesi kilosu 10 liradan satılıyordu. Şu an 10 liraya da satılan karpuz var ancak ona tüketici, “Tarlada satamadıklarını buraya getirmişler.” diyerek tepki gösteriyor. Domates bollaşırken fiyatı da düştü. Buharkent halinde domates 10 lira ile 13 lira arasında pazarcılara satılıyor. Pazarda 30 liraya da domates var 10 liraya da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir